آخرین مطالب
خانه / اره نواری پیلانا / تاریخچه دستگاه و تیغ اره های نواری

تاریخچه دستگاه و تیغ اره های نواری

تاریخچه دستگاه و تیغ اره های نواری

تیغ اره های نواری از مهمترین ابزار های برش به حساب می آیند و از قرن ۱۸ تا کنون مورد استفاده کارگاه های چوب بری و صنایع فلزی بوده اند. اولین نمونه از این دستگاه در سال ۱۸۰۸ میلادی در کشور انگلستان به ثبت رسیده است. دستگاه های تیغ اره نواری در دو مدل عمودی وافقی تولید می شود و هر کدام خصوصیت های منحصر بفرد خود را دارند. به عنوان مثال دستگاه های اره نواری ایستاده برای برش طولی قطعات چوبی یا فلزی مورد استفاده قرار می گیرند. اما در دستگاه های اره نواری عمودی به دلیل استفاده از وزن بازو ها و همچنین فشار جک های هیدرولیک، این دستگاه برای برش عمودی مقاطع فولادی استفاده می شود

دستگاه های اره نواری در ایران

دستگاه های اره نواری در کشور عزیزمان ایران نیز از قدمت زیادی برخوردار هستند وگفته می شود بین سال های ۱۳۰۰ تا ۱۳۱۰ وارد کشورمان شده اند و در ابتدا در صنایع چوب بری کارگاهی مورد استفاده قرار گرفته اند. و حضور چشمگیری در این صنعت داشتند و توانستند در روند رشد این صنعت نیز عملکرد بسیار خوبی داشته باشند . و نیاز آن زمان کشور را به خوبی برطرف سازند.

اما استفاده از دستگاه های اره های نواری در صنعت فولاد کمی متفاوت تر بود و استفاده از آنها به دلیل حضور دستگاه هایی مانند اره لنگ(در آن زمان به عنوان انقلابی در صنعت برش به حساب می آمدند) لزوم استفاده از دستگاه های اره نواری احساس نمی شد. اما با اینحال، بعضی از شرکت های تولید کننده برای تولید محصولات با کیفیت، سرعت و ظرافت بیشتر لزوم استفاده از این دستگاه را در صنایع خود متوجه شدند و برای نیاز شرکت های خود دستگاه های اره نواری را وارد کشور کردند. گفته می شود حضور دستگاه های اره نواری در ایران از سال ۱۳۴۰ بوده است. اما متاسفانه، استفاده از دستگاه های اره نواری به دلایل متعددی، تا دو دهه پیش نیز در اختیار صنایع خاص کشور بود و مورد استفاده صنایع کوچک قرار نمی گرفت، اما خوشبختانه امروزه دستگاه های اره نواری در صنعت کشور ما حضور چشمگیری دارند و ضرورت استفاده از آنها کاملاً درک شده است.

کاربرد دستگاه های اره نواری

صنایع چوب بری

از کاربرد های دستگاه اره نواری در صنعت چوب بری کارگاهی میتوان به ظرافت در برش، زاویه بری (فارسی بر) و تخته و قطع کردن الوار و همچنین تبدیل گرده بینه های چوب به الوار زبانه و … اشاره کرد.

صنایع برش فلز

یکی دیگر از عمده مصارف دستگا های اره نواری در صنعت فلز کاری می باشد که به دلیل دقت فراوان و ایجاد حداقل ضایعات به دستگاه هایی پر کاربرد تبدیل کرده است. طراحی های جدید و مدرن این دستگاه ها امکانات بی همتایی را به این دستگاه های ارائه داده است

اما عمده مصرف این دستگاه ها در صنعت برش فلزات می باشد، دستگاه های اره نواری به دلیل دقت فراوان و ایجاد حداقل ضایعات حتی در کوچکترین کارگاه های صنعتی نیز حضور دارند. دستگاه های اره نواری از کاربردهایی مانند ساخت قطعات برای تامین نیاز های کارگاهی گرفته تا برش بندل های فولادی (مقاطع تو پر، پروفیل) ، برش های اتوماتیک (سری کاری)، برش زاویه دار، برش فولاد های سوپر آلیاژی برای صنایع خاص، برش فولاد های خاص برای صنایعی مانند خودرو و کاربرد های بیشمار دیگر، که در مقالات تخصصی به آنها اشاره خواهیم کرد؛ مورد استفاده قرار می گیرند.

تیغ اره های نواری

همانطور که اشاره شد دستگاه های اره نواری از سال ۱۸۰۸ پا به عرصه صنعت گذاشتند، و لازمه اصلی فعالیت این دستگاه ها تیغ اره های آنها بودند. و استفاده از آنها به شکل نواری همزمان با دستگاه ه های اره نواری بوده است. در ابتدا تیغ اره های نواری به صورت یکپارچه از یک نوع فلز ساخته می شدند. و طول عمر بسیار کمتری نسبت به تیغ اره های نواری امروز داشتند. اما با گذشت زمان و رشد و پیشرفت تکنولوژی، و اینکه بتوانند تیغ اره های نواری با توجه به چرخش مستمر خود بازه زمانی بیشتری را مشغول به فعالیت باشند، از تکنو لوژی ترکیب فلزات برای طول عمر بیشتر آنها استفاده کردند . تیغ اره های نواری از نظر جنس به دودسته تک فلزه و دو فلزه تقسیم می شوند که در ادامه توضیحات مختصری را درباره آنها ارائه می دهیم.

تیغ اره نواری های تک فلزه

برای اینکه تیغ اره های نواری بتوانند حول محور های دستگاه به راحتی چرخش داشته باشند و شکسته نشوند باید از ضخامت کم و همچنین از فولاد های نرم که قابلیت انعطاف دارند تولید شده باشند، تیغ اره های نواری از نظر جنس به تک فلزه و دو فلزه تقسیم می شوند که به این منظور است که در تیغ اره های نواری تک فلزه جنس بدنه و دندانه یکسان بوده، و برای برش محصولات غیر فلزی مناسب می باشد.

تیغ اره های نواری تک فلزه برای صنایعی که محصولات با سختی کم را برش می دهند مناسب می باشند که می توان به صنایع چوب بری ، گوشت بری (کشتارگاه ها، شیلات، قصابی ها) و همینطور صنایع منسوجات، کاغذ و مقوا اشاره کرد. در ضمن این نکته را هم یاد آور می شویم که هر یک از تیغ اره های یاد شده دارای خصوصیات مختلفی نسبت به هم هستند که به عنوان مثال می توان به افزودن مشتقات استیل و کروم به تیغ اره های نواری گوشت بری برای کارکرد مناسب تر و همچنین عدم زنگ زدگی اشاره کرد.

تیغ اره نواری دو فلزه

تیغ اره های نواری برای اینکه بتوانند مقاطع سخت فولادی را برش دهند، نیازمند این هستند که دندانه هایی سخت تر و مقاوم تر داشته باشند، اما اگر جنس دندانه و بدنه همانند تیغ اره های نواری تک فلزه یکسان باشد، به دلیل سختی بیشتر فولاد های آلیاژی که در دندانه استفاده شده است، دیگر خصوصیت انعطاف پذیری برای چرخش در محور های دستگاه از بین خواهد رفت، و تیغ اره های براحتی خواهند شکست، اما با پیشرفت تکنولوژی و ساخت دستگاه هایی که بتوانند بصورت همزمان دو فلز را به هم جوش دهند، تیغ اره های نواری دو فلزه شکل گرفتند، در این فرآیند دندانه های تیغ اره نواری را که از فولاد های سخت مانند HSS-TCT تولید شده است را به فولاد فنر که قابلیت انعطافی بالایی دارد در بدنه بهم جوش می دهند. این تکنولوژی از ۷۵ سال پیش به کمک این صنعت آمده است.

برش تیغ اره نواری فلز بر

تیغ اره های نواری دو فلزه برای برش مقاطع فولادی از تنوع بیشتری نسبت به دیگر تیغ اره های نواری برخوردار هستند تیغ اره نواری دو فلزه با توجه به جنس های مختلف دندانه ها (سختی دندانه ها) و همچنین خصوصیت های خاص (تیپ دندانه) در محل قرار گیری دندانه ها برای برش مقاطع مختلف با سختی های متفاوت مانند فولاد های ساختمانی، فولاد های آلیاژی سبک ، فولاد های آلیاژی ، فولاد های سوپر آلیاژی، پروفیل های ساختمانی، فلزات رنگی و … مورد استفاده قرار می گیرند. تیغ اره های نواری دو فلزه از سایز های استاندارد ۶ میلیمتر تا ۸۰ میلیمتر برای دستگاه های کوچک تا بزرگ تولید می شوند.

 

منبع : http://www.tighare.com