آخرین مطالب
خانه / اره نواری پیلانا / فولاد تیغه اره نواری

فولاد تیغه اره نواری

فولاد تیغه اره نواری

تیغه اره نواری از فولاد مخصوصی ساخته می شود که ضمن سختی ، خیلی نرم است . برای این که این دو ویژگی هم زمان در فولاد وجود داشته باشد ، از آهن مارتین ستیک استفاده می کنند . این آهن را ابتدا آب دیده می کنند تا سختی لازم در آن به وجود آید . بعد با یک مرحله حرارت دادن ، نرمی لازم را در آن به وجود می آورند . اصطلاحاً به این نوع اهن " مارتین ستیک برگشت داده شده " می گویند .

فولاد مورد استفاده در ساخت تیغه اره نواری ، باید چنان نرم باشد که ضمن چپ و راست کردن دندانه و پهن کردن نوک دندانه ، ترک نخورد یا نشکند . نرمی ، به خصوص در مورد پهن کردن نوک دندانه بسیار ضروری است . بنابراین نرمی مقدم بر سختی است . وقتی فولاد نرم باشد ، حساسیت آن در مقابل ترک خوردن کمتر می شود . در نتیجه ، احتمال شکستن آن در اثر عیوب خیلی ریز ، که همواره در مواد وجود دارد ، کمتر است .

برای زیاد کردن عمر دندانه تیغه اره در مقابل سایش ، فولاد باید مقاومت زیادی داشته باشد . با توجه به این که مقاومت در مقابل سایش ، با زیاد شدن سختی زیاد می شود ، سختی فولاد باید تا حد امکان زیاد باشد . ولی این سختی نباید در حدی باشد که فولاد را شکننده و ان را در مقابل چپ و راست کردن یا پهن کردن نوک دندانه نامناسب کند . فولاد مورد استفاده باید خالص و بدون هر گونه مواد زاید و مضر باشد ؛ زیرا هر گونه ناخالصی باعث به وجود آمدن نقاط حساس در مقابل شکست می شود .

با توجه به این که تیغه اره نواری ( به خصوص دندانه ها ) در حین کار در معرض ضربه های شدید است ، مقاومت فولاد باید در مقابل ضربه خوب باشد . تیغه باید در مقابل ضرباتی نظیر برخورد با میخ یا سنگ ، که در مواردی در چوب وجود دارد ، مقاومت داشته باشد و صدمات شدیدتری به ان وارد نشود .

در هوای سرد ، مقاومت در برابر ضربه نیز مهم است ؛ زیرا گاهی از تیغه های اره در دمای کم استفاده می شود . از آن جا که تیغه اره نواری روی چرخ فلکه ، به طور مکرر خمیده می شود ، مقاومت ان باید در مقابل خستگی زیاد باشد ؛ در غیر این صورت ، ترک هایی در گلوی دندانه به وجود می آید که باعث شکستن آن می شود .

فولاد تیغه اره نواری باید صافی خوبی داشته باشد تا هنگام به وجود آوردن دندانه ، مشکلی پیش نیاید . در غیر این صورت ، تیغه اره نواری باید صاف و راست شود که هزینه و زمان زیادی می برد . این تیغه باید د دمای نسبتاً زیاد و تفاوت دما دوام بیاورد ؛ بنابراین ، باید کشش پذیری ( الاستیسیته ) خوبی داشته باشد . پرداخت فولاد تیغه اره نواری باید مناسب و بدون معایب سطحی زیاد باشد ؛ زیرا این معایب سطحی ، نقطه شروع شکست بر اثر خستگی است . این ویژگی به خصوص با باریک تر و نازک تر شدن تیغه اره اهمیت بیشتری می یابد .

ادامه دارد …

منبع : فن آوری برش چوب
نوشته دکتر احمد جهان لتیباری
تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان جوان